Sopka Askja - driemajúci obor (časť druhá)

Sopka Askja - driemajúci obor (časť druhá)
19 February, 2023

Askja, sopka do roku 1875 bola neznámym miestom. Práve tento rok bol pre ňu značne zlomový, lebo pôvodný stratovulkán sa premenil na kalderu. Je to skolabovaná sopka, z ktorej sa minie veľké množstvo magmy a doslova sa prepadne. To miesto následne zaleje voda a vznikne sopečné jazero. Počas jej erupcie musel byť evakuovaný východ ostrova kvôli ťažkému popolu - tefra, čo je pyroklastický popol skladajúci sa zo skla. Vzniká pri explozívnych erupciách a môže zasiahnuť až tisíce štvorcových kilometrov. Tento popol zasiahol Nórsko a Švédsko a nasledovala vlna emigrácie z Islandu. Menej známym je výbuch pred 11000 rokmi a jej pozostatky je vidieť vo Švédsku, Írsku a Nórsku. Erupcia však bola mimoriadne silná, pretože počas nej vzniklo pohorie Dyngufjöll dlhé 200 metrov a podieľa sa na formovaní hlavnej kaldery. Vysoká aktivita sa udržala až do obdobia pred 2900 rokmi a odvtedy začala klesať, veľmi dlho sa však nezastaví.

Najznámejšia erupcia, ktorá začala 28. marca, trvala 17 hodín. Tefra zasiahla východ ostrova a Škandináviu. Okolo deviatej hodiny večer začala hlavná erupcia. Kalderu zasiahli pyroklastické prúdy. Postupne prešla do plínijskej erupcie a tá trvala asi hodinu. Po tomto došlo k útlmu, ktorý trval 9 hodín a došlo k ďalšej erupcii v severnej časti kaldery. Silná seizmická aktivita odštartovala hlavnú fázu erupcie s vysokým erupčným oblakom, ktorý trval 5 až 6 hodín. Celá epizóda začala hromadením magmy v nestálej plytkej komore, ktorá mala viacero vrstiev. Najjednoduchšia magma sa tlačila nahor, zatiaľ čo vyvinutejšie magmy ostali dlhšie v kôre. Erupcia 28. a 29. marca bola vlastne vyvrcholením týchto zmien a trvala od konca roku 1874 až do začiatku 1876. Erupcie sa vyskytli 45 až 65 kilometrov severne od Askje.


Plínijská erupcia


tieto úžasné erupcie môžu spôsobiť vážne škody v okolitých oblastiach. Typickým príkladom sú Pompeje. Sú spôsobené magmou s vysokou viskozitou a obsahom plynu. Veľký vzostupný tlak expandujúcich plynov poháňa pyroklastický materiál až do výšky 48 kilometrov rýchlosťou stoviek metrov za sekundu. Erupcia môže trvať niekoľko hodín až dní, vytvára vysoký a trvalý výbuch. Je vylučované obrovské množstvo tefry a padajúceho vulkanického materiálu na okolité oblasti. Podľa toho, ako vietor fúka. Lávové prúdy sú mimoriadne rýchle a ničia všetko čo im stojí v ceste.


Add Comment

You must login to add a comment. If you do not have an account, you may register for one. Registration is free!